Що таке термогігрометр
Для багатьох сфер виробничої діяльності та підтримки у приміщенні необхідних умов недостатньо знати лише температуру, тут важливо розуміти рівень вологості повітря. В окремому випадку температурний режим може виміряти термометр аналогового або цифрового типу, а рівень вологості спеціальний прилад, який називається гігрометр.
Щоб не використовувати два різні пристрої, цілком логічно було створено єдиний прилад, який отримав назву термогігрометр. Такий апарат може одночасно вимірювати і температуру, і вологість. Розглянемо принцип роботи цього пристрою, а також сфери його використання.
Сфера застосування термогігрометра
Де можна використовувати термогігрометр, тут можна назвати такі сфери:
- у складському зберіганні, де потрібне дотримання як потрібної температури, так й рівня вологості;
- на виробництвах, що використовують матеріали або речовини, що абсорбують вологу;
- у сільському господарстві при вирощуванні різних культур на відкритому ґрунті або у теплицях;
- у деревопереробній та целюлозно-паперовій промисловості;
- під час переробки сільськогосподарських культур;
- у сфері охорони праці та стандартизації під норми робочих місць;
- у метеорології та навігації;
- у медичних цілях;
- у бібліотеках, музеях та виставкових галереях;
- для підтримки комфортних умов у приміщеннях, а також побутових цілей.
Насправді застосування даного пристрою широке, оскільки на багато процесів одночасно впливає температурний режим і вологість. За своїм виконанням термогігрометри можуть бути цифрового або аналогового виконання, в стаціонарному або переносному вигляді.
Влаштування термогігрометра
Принцип роботи термогігрометра можна розділити на два окремі види проведення вимірювань. Окремо вимірюють температуру та окремо наявність вологи в повітрі або іншому газовому середовищі. По пристроям вимірювання температури роблять термометри з вбудованими датчиками, або з виносними. Конкретний тип пристрою вибирається під завдання. Якщо потрібно виміряти середній рівень температури у приміщенні, то вбудованого цілком вистачить. Для необхідності перевіряти цей показник у конкретних точках або на поверхнях, застосовуються виносні.
Гігрометр найчастіше представлений вбудованим сенсором, а сам пристрій розрахований на вимірювання вологості повітря на відкритому просторі або в приміщенні. Принцип роботи може бути різним, але найчастіше це сучасні методики, які легко інтегрувати із цифровими компактними пристроями.
Види термогігрометрів
Варто також висвітлити питання, які види термогігрометрів бувають. Тут можна назвати:
- Настінний – розрахований для контролю найбільш комфортного та здорового мікроклімату у приміщеннях. Тут прилад проводить вимірювання рівня вологості та потрібної температури. Особливістю таких моделей є спосіб їхнього кріплення з установкою на стіні в легко видимому місці. Прилади настінного розміщення можуть мати спеціалізацію, якщо застосовуються для специфічних цілей у приміщеннях зберігання або на певних виробничих ділянках.
- Побутовий – сучасний пристрій, розрахований на домашнє, побутове чи офісне використання. По суті, це аналог настінного варіанту, тільки такі моделі встановлюються на столі або на інших зручних поверхнях, що добре проглядаються. Часто побутові термогігрометри можуть проводити і додаткові вимірювання, наприклад, газоаналізатора вмісту вуглекислого газу у кімнаті.
- Портативний – компактний та зручний прилад, розрахований на носіння у кишені чи сумці. Він має захищений від вологи, пилу, дрібних ударів та інших механічних навантажень корпус. Розрахований для проведення вимірювань у різних місцях зовні чи всередині будівель. Часто використовується для оперативного контролю параметрів, що вимірюються.
- Професійний – будь-який стаціонарний або переносний термогігрометр, що застосовується у професійних цілях. При цьому прилад може мати підвищений клас точності, спеціалізований діапазон вимірювання або іншу спрямованість, залежно від сфери діяльності.
Будь-який із видів термогігрометрів вибирається залежно від зручності його застосування та поставленого завдання проведення вимірювань. При цьому вони можуть мати вбудовані датчики чи виносні. Якщо мова йде про побутові прилади, то тут можна звертати увагу не тільки на функціонал та ціну, а й на зовнішній вигляд та дизайн пристрою.
Види термогігрометрів
Варто також висвітлити питання, які види термогігрометрів бувають. Тут можна назвати:
- Настінний термогігрометр – розрахований для контролю найбільш комфортного та здорового мікроклімату у приміщеннях. Тут прилад проводить вимірювання рівня вологості та потрібної температури. Особливістю таких моделей є спосіб їхнього кріплення з установкою на стіні в легко видимому місці. Прилади настінного розміщення можуть мати спеціалізацію, якщо застосовуються для специфічних цілей у приміщеннях зберігання або на певних виробничих ділянках.
- Побутовий термогігрометр – сучасний пристрій, розрахований на домашнє, побутове чи офісне використання. По суті, це аналог настінного варіанту, тільки такі моделі встановлюються на столі або на інших зручних поверхнях, що добре проглядаються. Часто побутові термогігрометри можуть проводити і додаткові вимірювання, наприклад, газоаналізатора вмісту вуглекислого газу у кімнаті.
- Портативний термогігрометр – компактний та зручний прилад, розрахований на носіння у кишені чи сумці. Він має захищений від вологи, пилу, дрібних ударів та інших механічних навантажень корпус. Розрахований для проведення вимірювань у різних місцях зовні чи всередині будівель. Часто використовується для оперативного контролю параметрів, що вимірюються.
- Професійний термогігрометр – будь-який стаціонарний або переносний термогігрометр, що застосовується у професійних цілях. При цьому прилад може мати підвищений клас точності, спеціалізований діапазон вимірювання або іншу спрямованість, залежно від сфери діяльності.
Будь-який із видів термогігрометрів вибирається залежно від зручності його застосування та поставленого завдання проведення вимірювань. При цьому вони можуть мати вбудовані датчики чи виносні. Якщо мова йде про побутові прилади, то тут можна звертати увагу не тільки на функціонал та ціну, а й на зовнішній вигляд та дизайн пристрою.
Принцип роботи термогігрометра
Залежно від сфери застосування, точності отримання даних від вимірювань, виконання та спеціалізації термогігрометр може мати різний принцип роботи. Окремо вказувати на всілякі види реєстрації температури, а також види визначення вологості ми не будемо, тут можна зупинитися на найбільш часто використовуваних варіантах у побутових та напівпрофесійних приладах, точності роботи яких достатньо на рівні до 1-3% для вимірювання рівня вологи, та від 0,1 до 1% для температури.
Які принципи роботи найчастіше зустрічаються у сучасних електронних термогігрометрів:
- Як термометр, найчастіше використовується принцип зміни опору провідника при дії на нього температури. Рівень провідності електричного струму тут обернено пропорційний зростанню температури.
- Для гігрометра поширені принципи кондуктометричний (зміни електричної провідності деяких гігроскопічних матеріалів), а також ємнісний (зміна під дією вологи ємності полімерного конденсатора).
Залежно від спеціалізації, наприклад, у професійних моделей термогігрометрів можуть зустрічатися й інші, більш точні або більш вибіркові методики. Проте для напівпрофесійних чи побутових важливим є збереження зручності експлуатації та невеликі габаритні розміри. Тому тут застосовуються оптимальні методики, часто на шкоду занадто великій точністі.