900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Тематика статті

Що таке газоаналізатор?

Зміст
Області застосування газоаналізаторів
Які бувають газоаналізатори?
Види газоаналізаторів за принципом роботи
Що таке газоаналізатор?

Щоб зареєструвати наявність та визначити концентрацію домішки певного газу в газоподібному середовищі, використовуються спеціальні прилади, які мають назву газоаналізатори. У загальному випадку газоаналізатор – це прилад, який може зареєструвати, а для деяких приладів і визначити кількісний склад певної хімічної речовини в повітряній або газовій суміші. Такі пристрої мають різний принцип дії та виконують різні завдання. Це дає можливість застосовувати їх у різних сферах людської діяльності. Давайте розглянемо питання про те, що таке газові аналізатори більш розгорнуто, і які типи бувають, а також де вони застосовуються?

Області застосування газоаналізаторів

Де можна використовувати аналізатор газу? Сфер його застосування величезна кількість, прилад можуть використовувати:

  • на промислових підприємствах (металургія, машинобудування, деревообробка, хімічна галузь тощо);
  • виробництво продуктів харчування;
  • фармацевтика;
  • при видобутку корисних копалин (гірничодобувна та нафтогазова галузі), а також при їх переробці;
  • для безпечної експлуатації об'єктів житлового та цивільного призначення;
  • у медичних цілях;
  • при транспортуванні природного газу до споживачів та безпечної експлуатації об'єктів, пов'язаних із цією сферою діяльності;
  • контролю викидів шкідливих хімічних сполук у відпрацьованих газах автомобілів, оснащених двигунами внутрішнього згоряння;
  • для екологічного контролю територій та населених пунктів, особливо у промисловій зоні;
  • у інших ситуаціях.

Аналізатори газу використовують у сучасних будинках та комерційних будинках для контролю роботи системи вентиляції. Самі собою такі пристрої можуть мати стаціонарне і портативне виконання, відповідний тип приладу вибирають у зв'язку з тим завданням, для якої він купується. Розглянемо докладніше питання, які бувають варіанти газоаналізаторів.

Які бувають газоаналізатори?

Якщо потрібно визначити і кількісно розрахувати концентрацію певного газу повітряному середовищі, то аналізатор газу вибирається спеціально під це завдання. За своїм призначенням такі прилади бувають різного типу, тут можна виділити газоаналізатори:

  1. Індикатори – здатні на реєстрацію домішки газу, що визначається в повітряній суміші, а також на виявлення точки витоку. Такі пристрої найчастіше використовуються в системах, де потрібно забезпечити контроль за безпекою роботи обладнання та персоналу. Такі варіанти приладів можуть мати стаціонарне виконання, однак для оперативного або періодичного контролю, а також цілей проведення ремонтних робіт застосовуються переносні моделі.
  2. Течешукачі - за своїми властивостями даний тип аналізаторів схожий на попередній варіант, проте тут вже можливе кількісне визначення витоку газу, на який налаштовано контрольне обладнання.
  3. Сигналізатори – інша назва таких приладів – газосигналізатори. Даний тип аналізаторів призначений для контролю газового або повітряного середовища за наявності в ній допустимої концентрації, що визначається приладом газу. Пристрій спрацьовує тільки в тому випадку, коли порушується допустима межа концентрації заданої речовини. При цьому включається сигналізація у вигляді світлового та звукового попередження, а на пульт охорони або персоналу передається відповідний сигнал, якщо датчик підключений в єдину систему безпеки.

Будь-який із різновидів газоаналізаторів може працювати не тільки на один тип газу, в цьому випадку прилад буде багатокомпонентним. Визначення небезпечної речовини в повітряному середовищі приладом безпосередньо залежить від місця її використання та його призначення.

У побутових умовах буде дуже корисним аналізатор витоку природного газу. Також застосовується контроль повітряного середовища у приміщеннях на утримання в ній вуглекислого газу. Якщо його концентрація перевищує небезпечне значення, включається попередження. Такі датчики часто ставлять у складі обладнання, якщо допустимі параметри перевищуються, то обладнання може бути автоматично та безпечно вимкнено.

Види газоаналізаторів за принципом роботи

За принципом роботи газоаналізатори можуть відрізнятись. Це і не дивно, тому що дані прилади використовуються в різних галузях і ситуаціях. Аналізатори газу можуть бути:

  1. Термокондуктометричні – даний тип реєструє зміни теплопровідності в середовищі газу, на підставі цих змін робиться висновок про зміну складу суміші.
  2. Пневматичні – на підставі роботи гідромеханічних датчиків реєструються зміни у щільності газового середовища, що вказує на зміну складу. Такі пристрої можуть бути струменеві або пневмоакустичні, а також працювати на принципі дросельних перетворювачів. Їхній головний плюс, відсутність у роботі електричних імпульсів, що дає можливість використовувати прилади при роботі з вибухонебезпечними газами.
  3. Магнітні – у переважній більшості випадків працюють визначення концентрації кисню серед газу. Кисень має хорошу магнітну сприйнятливість, що виділяється на тлі інших газоподібних хімічних речовин та сполук.
  4. Інфрачервоні – засновані на принципі різниці поглинання та заломлення інфрачервоних променів різними хімічними сполуками. За рахунок сильної залежності точності від температури навколишнього середовища такі прилади найчастіше використовують у лабораторіях, а також на виробництвах з можливістю забезпечення стабільної температури.
  5. Іонізаційні – наявність домішок у газовому середовищі чи молекул інших хімічних сполук змінює електричний опір у камері датчика аналізатора. Простіше кажучи, змінюється картина утворення іонів, унаслідок чого змінюється електрична провідність. Зокрема, такі прилади можуть працювати суворо вибірково визначення концентрації конкретного хімічного сполуки у складі повітряної середовища.
  6. Ультрафіолетові – призначені для реєстрації та вимірювання концентрації хімічних сполук у газі по лініях поглинання в УФ діапазоні спектру. Найчастіше такі прилади використовують для виявлення та кількісного визначення парів ртуті у повітрі, а також хлору, двоокису азоту, сірководню та інших сполук.
  7. Люмінесцентні – визначення наявності та концентрації речовини на підставі ефекту люмінесценції (нетеплового світіння), що з'являється в результаті хімічної реакції реагенту аналізатора та компонента, що визначається.

Принцип роботи та тип аналізатора газу вибирається під завдання. Сучасні прилади можуть бути мультизадачними, а можуть виконувати одну функцію. Також різняться у застосуванні портативні та стаціонарні пристрої. Це відбивається і їх вартості. Однак при виборі такого обладнання критерій ціни не слід робити найзначнішим, важливо вибрати надійний та довговічний прилад.