900 - 1800
Онлайн замовлення
Телефонуйте, ми в офісі
Як виміряти рівень вуглекислого газу у приміщенні

Як виміряти рівень вуглекислого газу у приміщенні

В атмосфері нашої планети одним із складових елементів є вуглекислий газ, він міститься у концентрації 0,04% від загальної маси. Для людини цей безбарвний газ без запаху може бути загрозою, якщо його концентрація досягне високого для наших організмів рівня. Таке найчастіше відбувається в закритих приміщеннях, що погано провітрюються, але може зустрітися і в природі. Оксид вуглецю (СО₂ - така його хімічна формула) в 1,5 рази важчий за звичайне атмосферне повітря, і може накопичуватися в низинах у безвітряну погоду.

На виробництвах, де застосовують цей газ, слід контролювати його витік, оскільки це може спричинити тяжкі наслідки для здоров'я працівників. Також його концентрацію перевіряють у вентиляційних системах. Давайте зупинимося на тому, як проводиться контроль та вимірювання рівня СО₂ і які норми існують за рівнем його утримання в приміщеннях.

Норми СО₂ для житлового приміщення

Якщо вище за норму накопичується оксид вуглецю в приміщеннях, то людина починає відчувати підвищену втому, млявість, прискорене дихання, пригнічення деяких функцій організму. При небезпечних дозах може статися почастішання пульсу, нестача кисню та інтенсивне дихання, непритомність. Це небезпечні симптоми, тому існують норми для приміщень утримання в них цього газу. Тут можна виділити такі межі концентрації:

  • вуличне повітря – 0,04% або 400 ppm; стандарт для нормальних умов у нас на планеті;
  • рекомендований стандарт для приміщень – до 0,1% або до 1000 ppm;
  • критична концентрація – понад 0,3% або 3000 ppm, за якої починаються небезпечні симптоми;
  • гранична концентрація для здоров'я – 0,5% або 5000 ppm, та не більше 8 годин перебування у загазованому приміщенні;
  • смертельна концентрація – понад 1,5% або 15000 ppm.

Якщо говорити про здоровий сон, продуктивну роботу в офісі або на виробництві, повноцінний відпочинок, то СО₂ має бути не більше 0,1%, бажано в межах від 0,04 до 0,06%.

Основні причини накопичення вуглекислого газу у приміщенні

Звідки може накопичуватися вуглекислий газ у наших будинках чи квартирах? Головною причиною є погана чи недостатня вентиляція. Справа в тому, що організм людини видихає протягом одного дня вуглекислий газ у розмірі приблизно 1 кг. Якщо в житлі знаходиться кілька людей, а вентиляція слабка або відсутня, то концентрація СО₂ зростатиме, що може позначитися на самопочутті домочадців. Також при згорянні природного газу в наших духових шафах, водонагрівачах або газових плитах спалюється кисень і утворюється вуглекислий газ, що тільки збільшує його концентрацію за поганої вентиляції та відсутності припливу свіжого повітря.

Згідно зі стандартами, поганим вважається склад повітря, де СО₂ близько або вище 0,1% (1000 ppm). Якщо концентрація оксиду вуглецю становить вище 0,04 – 0,06%, такий склад повітря вже вважається середньої якості.

Для промислових приміщень (цехів, підсобних та складських кімнат, а також офісів) особливо це стосується ситуацій, коли оксид вуглецю застосовується у виробничих цілях, контроль за його витоком повинен бути забезпечений на найвищому рівні. І в житлових будинках, і у виробничих приміщеннях контроль за концентрацією вуглекислого газу здійснюється за допомогою спеціальних пристроїв, які звуться – газоаналізатори СО₂.

Методи вимірювання СО₂ у житловому приміщенні

Можна легко припустити, що людині визначити підвищену концентрацію оксиду вуглецю в кімнаті неможливо, він не має запаху і кольору. Це можна зробити тільки за непрямими ознаками, такими як втома, підвищена або навіть аномальна стомлюваність, сонливість, втрата працездатності, прискорене серцебиття та дихання, шанс втрати свідомості при великих концентраціях.

Проте довіряти суб'єктивним відчуттям сенсу немає, набагато простіше покластися на працю відповідного приладу. Газоаналізатор у числовому вигляді покаже вам рівень змісту, що полегшить вам суттєво завдання, якщо ви отримані дані звірите з наявними нормами та рекомендаціями. Газоаналізатори СО₂ можуть бути у двох виконаннях:

  • реєстратори – що виявляють та вказують на поточну концентрацію вуглекислого газу;
  • сигналізатори – з наявністю додаткової функції увімкнення сповіщення, якщо поріг рівня вмісту цього газу перевищено у приміщенні.

Якщо говорити про сучасні газоаналізатори вуглекислого газу для побутового застосування, це досить точні цифрові прилади, що мають естетичний вигляд. Вони можуть стояти на видному місці та часто мають привабливий дизайн. Такі пристрої можуть бути багатофункціональними, що тільки збільшує їхнє практичне значення. Додатковими опціями, крім вимірювання рівня СО₂ у приміщенні, можуть бути термометр (температура в кімнаті), гігрометр – визначення рівня вологості, манометр – вимірювач атмосферного тиску та інші корисні опції.

Для професійних цілей купують спеціальне обладнання, яке за точністю, порогом спрацьовування сигналізації, вимірюваному діапазону та іншим характеристикам відповідатимуть поставленій задачі.