900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Тематика статті

Навіщо потрібен нітратомір

Зміст
Області застосування нітрат-тестерів
Як працює нітратомір?
Види нітрат-тестерів
Навіщо потрібен нітратомір

Небезпека для людини отруєння солями нітратних добрив відома вже досить давно. Проте нещодавно стало відомо про накопичувальний ефект постійного вживання цієї хімічної сполуки. Якщо хронічно використовувати дози нітратів вище встановлених санітарних норм, це призведе до появи серйозних захворювань, де онкологія далеко не єдиний результат прояви. До нас нітрати потрапляють разом із свіжими продуктами харчування (овочі, ягоди, гриби, фрукти, особливо свіжа зелень і навіть сире м'ясо з рибою).

Людина немає жодних способів визначити, у якому плоді більше нітратів, а якому менше, оскільки це хімічна сполука немає запаху чи смаку. Визначити можна лише за допомогою досліджень. Найкращим варіантом будуть лабораторні дослідження, але вони повністю непрактичні у побуті та дорого коштують. Їх заміною може послужити спеціальний побутовий прилад, який зветься - нітрат-тестер.

Області застосування нітрат-тестерів

Якщо розглядати галузі використання нітратомірів, то тут можна виділити таке:

  • в побуті при оцінці якості свіжих продуктів харчування, тут використання приладу дуже зручне та наочне;
  • у сільському господарстві при оцінці вмісту цієї хімічної сполуки у плодах урожаю;
  • при оцінці питної води на рівень вмісту в ній розчинених нітратів (даний аналіз дуже важливий особливо для тих, хто бере воду з колодязів та інших природних джерел);
  • визначення величини шкідливих консервантів при придбанні сирого м'яса чи риби.

Якщо брати нітрат-тестери побутового використання, то ними краще скористатися постійно вдома і при покупці товарів на ринку. З їх допомогою можна відстежити кількість уживаних солей нітратів, що дасть більш повну картину попадання цієї хімічної сполуки до вашого організму протягом вибраного періоду часу (місяць, півроку, рік). В рамках існуючих обмежень маються на увазі дві такі норми: гранична добова та гранична річна. У році найбільше нітратних солей потрапляє до нас на стіл у весняний період разом зі свіжою першою зеленню та першими ранніми плодами.

Як працює нітратомір?

У лабораторіях визначення саме солей нітратних добрив відбувається складним способом, що дає на виході точне значення. Побутовий нітрат-тестер робить це за усередненим значенням. Принципом роботи приладу є вимірювання рівня електропровідності конкретної частини плода. На два електроди датчика подається напруга, величина струму, що реєструється, буде прямо пропорційна рівню концентрації нітратів та інших сторонніх солей.

Для порівняно точної роботи нітрат-тестера в контролер пристрою вшиті відповідні поправки на величину електричної провідності нормального плоду того чи іншого фрукта і овоча. Якщо вище цих значень спостерігається електропровідність, то є сторонні провідні з'єднання. Здебільшого це нітрати.

Визначення небезпечного або безпечного рівня розраховується шляхом порівняння чинних у нас норм щодо даного конкретного плоду з отриманим результатом. Так нітратомір трактує автоматично отриманий результат, і видає значення у вигляді числа (одиниця виміру мг/кг), та й з допомогою наочного колірного підсвічування.

Види нітрат-тестерів

Для побутових нітратомірів можливе включення ще додаткових опцій. Так в одному пристрої виходить значно підвищити його функціональність. Які бувають види цих пристроїв:

  • стандартний нітрат-тестер, який вимірює якість продуктів харчування;
  • до вимірювання концентрації солей нітратних добрив додається ще одна опція – перевірка прісної питної води на жорсткість. Варто згадати, що санітарні норми існують і для величини жорсткості води, тому ця опція досить корисна у побуті;
  • дозиметрія радіоактивного фону, що здійснюється за допомогою вбудованого лічильника Гейгера-Мюллера. Це робить пристрій екологічним тестером, якщо в нього включаються відразу три перелічені опції.

На практиці є варіанти нітратомірів із двома функціями у комбінації, з однією або всіма трьома. Від вибору їх кількості залежатиме вартість приладу, але це досить логічно. Якщо додаткові можливості не потрібні, то покупка однофункціонального нітрат-тестеру дозволить заощадити.