Чим відрізняється дозиметр від радіометра
Радіація та радіоактивність, це природні явища, які оточували нас усю історію, хоч відкрили їх люди порівняно недавно. Розуміння загадок будови атома відкрило нам дорогу до використання енергії радіоактивного розпаду, і це породило появу техногенної радіації, яка може бути в десятки, сотні і навіть тисячі разів інтенсивніше і сильніше по випромінюванню порівняно з природною. Контакт із техногенною радіацією безпосередньо став негативно впливати на здоров'я людей у короткостроковій та довгостроковій перспективі, це породило проблеми. Найяскравішою з них є Чорнобильська зона відчуження та високий рівень радіоактивного забруднення величезних територій через аварію на ЧАЕС.
Все це призвело до необхідності розуміння того, яка екологічна та радіаційна обстановка нас оточує. Чи є джерела небезпеки у повсякденному житті та побуті, як їх виявити та вберегтися від них. У вирішенні цих завдань можуть допомогти лише спеціальні прилади, здатні у числовому вигляді зареєструвати рівень випромінювання, а також величину небезпеки цього випромінювання для людини. Такі прилади звуться радіометри і дозиметри. Давайте розглянемо, що вони є і чим відрізняються.
Які бувають пристрої радіаційного контролю?
У загальному випадку існує різне радіоактивне випромінювання, що відрізняється за масою частинок та їх проникною здатністю. Існують:
- альфа-частинки з великою масою (ядро атома гелію 4), що різко знижує їхню проникну здатність. Зупинити випромінювання альфа частинок може навіть аркуш щільного паперу, тому такі важливі для людини при техногенній радіаційній катастрофі марлеві пов'язки;
- бета-випромінювання з набагато більш високою проникною здатністю в порівнянні з попереднім типом випромінювання. Щоб захиститися від бета радіації, потрібно лист сталі в кілька міліметрів;
- гама радіація, з дуже високою проникаючою здатністю, захист від неї організувати дуже важко, для цього буде потрібно шар грунту та бетонних укріплень товщиною в кілька метрів, тому й будували протирадіаційні бункери.
Сюди ж можна віднести рентгенівське та інші типи випромінювань із гарною проникною здатністю. Їх не будемо перераховувати, тут важливо зрозуміти логіку.
Для реєстрації та розрахунку будь-якого типу радіації використовуються спеціальні прилади. Альфа-частинки може реєструвати лише спеціальне професійне обладнання. Це буде справедливо і для бета радіації, хоча тут розрахунок рівня радіоактивного випромінювання цього типу зробити значно простіше. Деякі побутові дозиметри навіть можуть реєструвати бета-частинки високих енергій, тобто, що мають хорошу проникаючу здатність.
Реєстрація гамма та рентгенівського випромінювання може проводитись звичайним побутовим дозиметром або радіометром. Саме такі прилади найбільш поширені, мають порівняно низьку ціну, а деякі навіть інтегровані в багатофункціональні пристрої, наприклад, нітрат-тестери з можливістю вимірювання радіоактивного фону за гамма випромінюванням.
Таких пристроїв достатньо для того, щоб з адекватною точністю визначити небезпеку від радіації, її рівень, а також місце або предмет, що випромінює. Немає сенсу у спеціальному обладнанні для побутових цілей, якщо звичайні прилади можуть виконувати свою функцію.
Дозиметр та радіометр, у чому різниця
Розглянемо питання, чим відрізняються радіометри та дозиметри. Тут відповідь буде досить простою:
- Дозиметр – це спеціальний прилад, який займається реєстрацією та розрахунком отриманої дози або потужності радіоактивного (іонізуючого) випромінювання в одиницю часу. Іншими словами, пристрій нам відразу покаже, яку дозу радіації отримує прилад і його оператор у перерахунку на вплив її на біологічні та небіологічні об'єкти в часі. Одиниця виміру тут Зв/ч або мЗв/ч (Зіверт на годину або міліЗіверт на годину), а також інші системи позначень.
- Радіометр - це схоже за принципом дії обладнання, але займається визначенням величини радіоактивного випромінювання або щільності потоку іонізуючого випромінювання. Тут він грає роль реєстратора. Одиниця виміру тут у рентгенах (р) чи радах (рад), є й інші системи позначень.
Радіометрами простіше проводити аналіз екологічної та радіологічної обстановки, розуміти ситуацію на місцевості або реєструвати випромінювання від конкретних джерел у режимі онлайн. Дозиметри відразу показують нам рівень небезпеки від радіації, переведений вплив її на організм людини чи інших біологічних істот. З практичної повсякденної точки зору дозиметр буде значно кориснішим. У цьому сенсі є навіть прилади, які можуть порахувати сумарну отриману дозу за період часу, проте для цього їх постійно потрібно носити з собою у включеному стані.