900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Як обрати побутовий дозиметр

Як обрати побутовий дозиметр

Природні джерела радіоактивного випромінювання на планеті Земля нас оточували завжди, та й сонячна та космічна радіація впливають на живі організми на поверхні, незважаючи на наявність потужного магнітного поля у нашої планети. До таких джерел наші тіла звикли і можна вважати, що в існуючому вигляді така радіація безпечна, вона є звичайним тлом. Однак поява техногенної радіації безпосередньо впливає на нас, і вона може мати суттєву руйнівну дію на здоров'я.

Щоб розуміти, яка радіаційна екологічна обстановка оточує людину у звичайному житті або на підприємстві, де вона працює, застосовують спеціальний прилад, який має назву дозиметр радіації.

Навіщо потрібен дозиметр у побуті?

Дозиметр – це спеціальний прилад, призначений для реєстрації та обчислення отриманої дози радіації біологічним організмом. Це його основна відмінність від радіометра, який визначає лише потужність потоку радіоактивних частинок, тоді як дозиметр відразу розраховує величину потужності еквівалентної дози. Деякі побутові прилади цього типу можуть реєструвати сумарну (накопичену) дозу, однак для цього вони повинні мати відповідну функцію у своїх характеристиках.

У побутових умовах важливо розуміти радіоактивне тло, так ви зможете убезпечити себе від небезпечних рівнів опромінення. Джерелами підвищеної радіації у звичайному житті та побуті можуть бути:

  • викиди на атомних електростанціях та продукти роботи металургійних комбінатів;
  • поховання радіоактивних відходів, які часто знаходяться неподалік населених пунктів;
  • предмети із Чорнобильської зони відчуження;
  • медичні діагностичні процедури;
  • перельоти на пасажирських літаках, особливо це стосується далекомагістральних рейсів;
  • використання у житлових будинках питної води з глибоководних свердловин, з водою до будинків також потрапляє радіоактивний газ радон і може накопичуватися;
  • старовинні предмети радянської доби, під час виготовлення яких використовувалися радіоактивні ізотопи. Деякі старі предмети мають фон у кілька десятків разів, що перевищують норму;
  • неякісні будівельні матеріали, що викликають підвищене опромінення;
  • потрапляння до житла чи офісних приміщень радіоактивних предметів техногенного походження, які потрапляють туди випадково;
  • дії злочинців, які навмисно залишають джерела сильного радіоактивного забруднення в громадських місцях;
  • інші ситуації.

Важко сказати, коли і звідки може прийти небезпека, проте точно можна сказати, що вона руйнуватиме ваше здоров'я, якщо ви не виявите її. Саме тому використовуються побутові дозиметри радиації, без них неможливо по-іншому виявити проблему.

Технічні характеристики та особливості дозиметрів

Сама собою радіація поширюється з допомогою радіоактивних частинок і випромінювання. Тут можна виділити:

  • важкі альфа-частинки з дуже низькою проникаючою здатністю (достатньо аркуша паперу для захисту або марлевої пов'язки на обличчі);
  • бета-частинки із середньою проникаючою здатністю, для захисту достатньо листа сталі 1-3 мм завтовшки;
  • гамма радіація з високою проникаючою здатністю, захист забезпечує лише кілька сантиметрів свинцевого захисту або бункер з кількома метрами шару ґрунту та бетону над головою;
  • рентгенівське випромінювання, також із хорошою проникаючою здатністю.

Від можливості реєстрації та обчислення конкретного виду радіації і залежатиме спеціалізація радіометра чи дозиметра. Для побутових потреб достатньо приладу, що реєструє гамма-частинки та рентген, які мають хорошу проникаючу здатність.

Далі побутові дозиметри можна поділити на дві групи:

  1. Реєстратори - здатні визначити рівень фону біля чи величину випромінювання від конкретного джерела.
  2. Вимірювачі – здатні не лише визначити фон, але й розрахувати сумарну отриману дозу за період, який отримав оператор приладу.

Самі собою побутові варіанти дозиметрів характеризуються діапазоном випромінюваного випромінювання за потужністю, похибкою, вибірковістю до реєстрації різних видів радіації.

Найкращий побутовий дозиметр

Найпростішим способом зрозуміти особливості побутового дозиметра є порівняння кількох популярних моделей, які представлені на нашому ринку. За відгуками та рейтингами продажів можна навіть виділити три з них. Давайте розглянемо деякі їх особливості, а також опишемо позитивні та негативні сторони кращих приладів:

  1. МКС-05 Терра-П – працює на основі лічильника Гейгера-Мюллера СБМ-20/(1). У стані проводити вимірювання з гамма та рентгенівського випромінювання, а також реєструвати бета-радіацію. Прилад може визначити сумарну еквівалентну дозу. Зручний у користуванні. З недоліків можна виділити, неможливість у потоці радіації відокремити гама та бета радіацію, також він має високу ціну – близько 200 доларів в еквіваленті.
  2. GreenTest ECO 5 – універсальний пристрій екологічного контролю. Дозиметрію здійснює за допомогою лічильника Гейгера-Мюллера СБМ-20/(1). У стані проводити вимірювання з гамма та рентгенівського випромінювання, а також реєструвати бета-радіацію. Крім функції дозиметра, прилад також може визначати концентрацію нітратів у продуктах харчування і виявляти ступінь жорсткості прісної питної води. Великим плюсом приладу є його зручність, багатофункціональність та ціна – близько 180 доларів в еквіваленті. Під мінусами можна зазначити нездатність розраховувати сумарну еквівалентну дозу.
  3. Ecotest VIP – персональний побутовий дозиметр, що працює на основі лічильника Гейгера-Мюллера СБМ-20/(1). Він також може проводити вимірювання по гаммі та рентгенівському випромінюванню, і реєструвати бета-радіацію, (тільки високих енергій). Прилад може визначити сумарну еквівалентну дозу. Має компактні розміри та приємний зовнішній вигляд, проте обладнаний простим чорно-білим РК-дисплеєм. З мінусів висока ціна – близько 260 доларів в еквіваленті.

Можна поставити питання, чому всі топові дозиметри обладнуються одним і тим же типом лічильника Гейгера. Відповідь на це питання досить проста, це найвдаліша модель на ринку, що має дуже маленькі розміри, що дуже важливо, а також непоганою точністю.

Наведені вище дозиметри можна порівнювати за ціною, адже вони комплектуються тим самим типом лічильників. Тут можна виділити окремо модель GreenTest ECO 5, вона має не лише найкращу ціну в сегменті, але й обладнується додатковими функціями, такими як нітрат-тестер та визначити жорсткість води, що виявляється дуже корисним та потрібним у побуті. Плюс опцією визначення сумарної еквівалентної дози практично не так зручно користуватися, тому вона не особливо затребувана. Однак вибір потрібних вам опцій та ціни покупки, ви визначите собі самостійно.