900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Який портативний дозиметр краще обрати?

Який портативний дозиметр краще обрати?

Опромінення тривалий час підвищеним рівнем радіації організму людини призводить до серйозних захворювань. У короткостроковому періоді часу йдеться про променеву хворобу різного ступеня тяжкості, але така ситуація з'являється не часто, особливо у звичайному житті. З іншого боку, хронічне радіаційне опромінення підвищеними щодо норм дозами є дуже шкідливим у довгостроковій перспективі. Тут суттєво зростає шанс появи онкологічних та інших небезпечних та навіть смертельних захворювань.


Контролювати навколишній світ на вулиці та в приміщеннях з точки зору радіологічної безпеки можна тільки за допомогою спеціальних приладів, які мають назву дозиметри радіації. Даний прилад показує еквівалентну дозу отриманої радіації, а деякі моделі сумарну еквівалентну отриману дозу.

Сфери застосування портативних дозиметрів

Саме дозиметри радіоактивного випромінювання застосовують у різних сферах. Переважно йдеться про підприємства та організації, що стикаються з джерелами радіоактивності. Однак такий прилад стане у нагоді і в повсякденному житті.


Зокрема, дозиметри застосовуються:

  • на АЕС та підприємствах, що застосовують радіоактивні речовини;
  • під час контролю екологічної обстановки;
  • у військових цілях;
  • в організаціях, що використовують випромінювальне обладнання (митниця, медицина тощо);
  • на побутовому рівні контролю безпеки власного життя.

Самі собою такі прилади бувають стаціонарного і портативного виконання. Хоча найчастіше застосовують саме переносні пристрої.

Характеристики, які слід знати під час вибору портативного дозиметра.

Якщо говорити про портативні дозиметри, то такі пристрої застосовують для професійних та особистих цілей. У цих приладах є основні параметри, які слід знати при виборі. До них належить:

  • вимірюваний тип випромінювання;
  • діапазон виміру потужності еквівалентної дози;
  • можливість підсумовування накопиченої індивідуальної дози;
  • діапазон реєстрованих енергій;
  • похибка роботи приладу;
  • час роботи на одному заряді акумулятора або батарейок.

Побутові та багато професійних дозиметрів не розраховані на контроль і навіть реєстрацію альфа-часток. Така ж ситуація і з бета-радіацією. Детектори розраховані на гамма та рентгенівське випромінювання, які мають хорошу проникаючу здатність. Хоча вимірювання за цими типами випромінювання вже достатньо, щоб сформувати чітку екологічну картину.

Портативний дозиметр радіації, який є кращим?

Давайте на прикладі розглянемо деякі популярні в нашій країні портативні дозиметри, вкажемо їх особливості і параметри. Серед відомих можна назвати:

  1. Детектор радіоактивності побутовий Ecotest VIP - цікава, хоч не дешева модель, яка має можливість не просто реєструвати потужність еквівалентної дози, а й показувати суму накопиченої радіації. Прилад має невеликі габарити і його нескладно брати із собою у повсякденному житті. Недолік – висока ціна для такого класу.
  2. Дозиметр гамма-випромінювання індивідуальний ДКГ-21 EcotestCARD – спеціалізована модель, яка розрахована на застосування у професійній сфері. Прилад не тільки реєструє показники потужності еквівалентної дози, але й в енергонезалежній пам'яті зберігає дані про сумарну накопичену дозу. Прилад можна дистанційно інтегрувати у спільній роботі із системою безпеки на підприємстві. З недоліків можна відзначити високу ціну, якщо прилад розглядати для особистого використання.
  3. Дозиметр-радіометр побутовий МКС-05 ТЕРРА-П – гарна побутова модель з опцією реєстрації гама та рентгенівського випромінювання. Крім реєстрації, прилад має можливість розраховувати сумарну еквівалентну дозу. Вартість помірна. Основна спеціалізація приладу – побутове, освітнє та особисте використання.
  4. GreenTest ECO 4 нітрат-тестер і дозиметр – найбюджетніша модель дозиметра, яка додатково містить ще одну опцію. Йдеться про можливість проводити вимірювання рівня нітратів у продуктах харчування. Ця сучасна та зручна модель має такі ж характеристики роботи, як і попередні моделі. Недолік – немає опції підрахунку накопиченої дози радіації. Ідеальна модель для особистого використання ще й через найкращу наочність трактування результатів вимірювань.

За класом точності, типу лічильника Гейгера, радіоактивному випромінюванню, що реєструється, вищеперелічені прилади ідентичні. Ecotest VIP, МКС-05 ТЕРРА-П та GreenTest ECO 4 мають навіть той самий тип лічильника Гейгера – СБМ 20/(1). Різницю можна вказати у наявності або відсутності можливості вимірювати сумарну отриману дозу, а також ціну. Найдешевшим за ціною є GreenTest ECO 4, він же є найсучаснішим за програмним забезпеченням і дисплеєм. Плюс є можливість вимірювати рівень нітратів у продуктах.


Якщо важливо розуміти і отримувати результати не просто радіаційного контролю, але з можливістю відстеження накопиченої дози, то можна придбати один з трьох моделей дозиметрів, що залишилися. Тут можна відштовхуватися від ціни, якщо ви купуєте пристрій для власної безпеки.