900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Тематика статті

Як правильно відкалібрувати ph-метр?

Зміст
Принцип роботи ph-метра
Як регулювати ph-метр?
Перевіряємо ph-метр без розчину
Як калібрувати ph-метр?
Як правильно відкалібрувати ph-метр?

Однією з важливих характеристик прісної води чи будь-якого водного розчину є так званий параметр ph, він має саме таке позначення. Вимірюється в одиницях ph, а позначає така величина рівень активності водневих іонів у рідкому середовищі. Вимірювання цього показника проводиться за допомогою спеціального пристрою, який теж має схожу назву - ph-метр. Давайте розглянемо докладніше питання, як перевірити ph метр на правильність роботи, а точніше відкалібрувати його в домашніх або лабораторних умовах, якщо йдеться про його постійну експлуатацію та важливість правильних значень, що визначаються приладом.

Принцип роботи ph-метра

На якому принципі працює прилад визначення величини ph водного або будь-якого іншого розчину. Вимірювальний датчик являє собою два електроди, які звуться допоміжний і вимірювальний. Вони виготовляються з матеріалів, здатних на вимірювання величини електрорушійної сили рідкого середовища, розчину або води, де величина цієї сили прямо вказуватиме на активність іонів водню, а саме ph показник.


Якщо розглядати звичайну воду як дану характеристику, то тут результати вимірювання трактуються так:

  • при показнику активності іонів водню рівних 7 така вода носить назву нейтральної;
  • нижче значення 7 – переважатиме кислотне середовище, чим нижче значення, тим сильніший рівень кислотності;
  • вище за цифру 7 – переважатимуть основні характеристики, їх можна назвати лужними, але коректнішим буде поняття «основні».

Для використання в домашніх умовах ph-метра його потрібно правильно налаштувати. Для цього проводиться процедура калібрування. Саме на ній ми і зупинимося докладніше.

Як регулювати ph-метр?

Щоб ph метр показував правильні значення, його спеціально налаштовують. Налаштування здійснюється за допомогою еталонних рідин, у яких ця характеристика дуже добре відома. І тому проводиться спеціальна процедура. Загалом її можна поділити на кілька частин:

  • підготовка до калібрування – на цій стадії створюються умови для коректного настроювання приладу. Промиваються електроди в дистильованій воді, готуються калібрувальні розчини, температура складів та електродів наводиться до єдиного показника 25 °С;
  • проводиться калібрування – після занурення датчика з електродами в калібрувальний склад, прилад налаштовують на точно відоме значення ph для цього складу. Налаштування здійснюється за допомогою автоматичного або ручного регулювання, це залежить від типу та особливостей конкретного приладу;
  • перевіряється правильність роботи ph-метра – на цій стадії електроди знову промивають дистильованою водою, а потім перевіряють вірність його показань у розчині, рівень ph якого добре відомий.

Якщо калібрувальні розчини є з різними величинами показань ph, пристрій можна калібрувати на них по кожному окремо. Примітно, що калібрування ph метра в домашніх умовах буде проводитись за таким же принципом. Давайте зупинимося на кількох методиках.

Перевіряємо ph-метр без розчину

Для налаштування приладу, що визначає рівень ph водного середовища, може використовуватись:

  • спеціальна рідина з точно відомим рівнем за цим показником;
  • калібрувальний порошок.

Якщо покупка рідини для вас скрутна, то можете використовувати порошок. У цьому випадку процес калібрування виглядатиме так:

  • порошок розводиться в дистильованій воді в зазначеному в інструкції обсязі та пропорціях, і за умови дотримання температурного режиму в 25 ° С (температурний режим також може вказуватися в інструкції);
  • ph-метр включається та готується до налаштування;
  • електроди ретельно промиваються в дистильованій воді, а їх температура також повинна перед настроюванням відповідати температурі калібрувального розчину;
  • проводиться настроювання.

Саму процедуру налаштування ми зазначимо у наступному пункті. Тут можна вказати, що при роботі з калібрувальними еталонними рідинами процедура буде такою ж. Порошок простіше зберігати, з ним простіше працювати, але сам процес калібрування буде довше проходити за часом через необхідність ретельно розчинити порошок у дистильованій воді. На цьому дані відмінності можна закінчити, далі ми вважатимемо обидва методи ідентичними.

Як калібрувати ph-метр?

Тепер розглянемо питання, як відкалібрувати ph-метр? Залежно від типу приладу сам процес налаштування проводиться одним із способів:

  • за допомогою юстирувального гвинта або пристосування (вручну) – у цьому випадку калібрування здійснюється обертанням юстирувального гвинта проти годинникової або за годинниковою стрілкою доти, доки показання приладу точно відповідатимуть величині ph калібрувального розчину;
  • автоматично – дана методика застосовується у переважній більшості сучасних пристроїв. Прилад переводиться в режим калібрування, це можна зробити методом, описаним для кожної конкретної моделі в інструкції. Потім вибирається зі списку еталонних розчинів така величина, яка відповідає дійсному калібрувальному розчину, що використовується для налаштування.


Деякі автоматичні види налаштування ph-метрів, після виходу в режим калібрування самі визначають величину розчину. Її слід порівняти із номіналом. Після правильно проведеної настройки, ваш ph-метр показуватиме вірні значення. Калібрування вимірювального обладнання є обов'язковою умовою точної роботи, тільки так можна покластися на показання приладів.