900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Як працює портативний вологомір зерна?

Як працює портативний вологомір зерна?

Стан будь-якого зерна у злаків чи бобових, і навіть інших сільськогосподарських культур залежить від кількості вологи, що в них знаходиться. Її кількість дуже важливо знати, якщо ми хочемо вчасно зібрати врожай, а також зрозуміти, як з ним правильно вчинити після збирання. Якість зерна залежить від цього параметра, від нього залежить його вартість, якщо здавати зерно на переробку. Щоб довго зберігати зернові культури, слід підтримати належний рівень вологи в масі зерна і в самому сховищі. Тільки так вдасться зберегти у доброму стані врожай.


Перевірку вологи в зерні здійснюють за допомогою спеціальних пристроїв, які звуться - вологоміри зерна. При цьому вони можуть мати різне виконання, а саме:

  • стаціонарне чи лабораторне;
  • портативне або переносне, при невеликих розмірах та вазі пристрою.

Саме про другий варіант ми і поговоримо, а також відповімо на запитання, навіщо він потрібний?

Навіщо вимірюється вологість зернових культур?

Якщо врожай злакових чи бобових зерен дозріває, то вже на цій стадії і до фінальної переробки сировини важливо перевіряти рівень вмісту води в них. Окрім якості, а значить і вартості зернових, надлишок вологи запускає процес проростання насіння, що у деяких випадках неприпустимо. Разом з вологою оживають мікроорганізми, починаються реакції у насінні із виделенням тепла, що при масовому зберіганні вкрай небажано. Саме тому за цим критерієм слід постійно стежити.

Це робиться:

  • при ухваленні рішення про початок збирання врожаю;
  • на стадії складування зібраного врожаю на елеваторі, а також прийнятті рішення про його просушування;
  • під час транспортування у сховище;
  • під час продажу;
  • перед використанням зернових культур, наприклад, на млині;
  • у самому сховищі перевіряються відповідні правила зберігання та стан сільськогосподарської сировини.

Якщо ми хочемо, щоб злакова чи бобова культура зберігала свою якість, то важливо контролювати рівень вологи в насінні.

Плюси використання портативного вологоміру

Ми згадували про вологоміри як прилади, що дозволяють точно порахувати рівень вологи в зерні. Якщо з лабораторним обладнанням все зрозуміло, воно має хорошу точність, але дуже обмежене у використанні тільки в межах лабораторії. Однак часом важливо зрозуміти в полі або самому сховищі стан сировини і величину вмісту вологи в ньому. Для цього застосовують сучасні портативні вологоміри зерна.


Це невеликий прилад, за допомогою якого можна перевірити рівень вологи будь-де, де ви стикаєтеся із зерновими культурами. Результат вимірювань виходить виражений у відсотковому співвідношенні частки вологи щодо загальної маси. Сам результат вказується на екрані пристрою. На тестування не витрачається багато часу, можна порахувати протягом хвилини будь-який взятий зразок на утримання в ньому вологи.

Принцип дії портативного вологоміра зерна

Розглянемо принцип дії найбільш поширених моделей переносних компактних вологомірів для зернових культур. Якщо стаціонарне обладнання в лабораторіях часто вимагає наявності сушильних шаф, млинів, високоточних ваг, все це мати в польових умовах важко. Тому механічні способи визначення вологи не підійдуть.

Портативні вологоміри можуть працювати на одному з принципів:

  • Діелькометричний - на датчику створюється електромагнітне поле, після занурення датчика в зерно, вимірюється діелектрична проникність. Рівень вологи прямо впливатиме на цю величину у бік її збільшення.
  • Кондуктометричний – на датчик подається електрична напруга, після занурення його у масу зерна вимірюється величина електричного опору. Чим нижчий опір, тим вищий рівень вологи у сировині.

Дані методики дозволяють оперативно провести вимірювання та отримати досить точну картину. Щоб підвищити точність вимірювань, можна їх повторити кілька разів, при цьому зразки для дослідження брати в різних частинах партії зернових, що зберігається або перевозиться. Так підвищують точність вимірів і при лабораторних дослідженнях. Є й інші методики, але в таких приладах вони зустрічаються найчастіше.


Перевага даних методів у тому, що результат можна отримати швидко та в будь-яких умовах, де ви проводите вимір. Ці типи портативних приладів мають можливість робити калібрування. Так можна ще більше підвищити точність їхньої роботи. Часто портативні моделі налаштовують у лабораторіях за допомогою зразків зерна, величина вологості у яких відома з величезною точністю.