900 - 1800
Онлайн замовлення
Робіть замовлення онлайн, ми передзвонимо
Що таке вологомір?

Що таке вологомір?

Вологомір – це пристрій, який використовують для вимірювання вологи у твердих та сипких речовинах, а також у газах. Є різні модифікації приладу, що дозволяють виконувати аналіз у лабораторних умовах чи будь-яких інших місцях.

Сфери застосування вологомірів

Вологоміри широко застосовуються у побутовій сфері та виробничій. Завдяки цьому приладу знижується ймовірність шлюбу та фінансових втрат. Без нього не зможуть обійтися такі сфери та виробництва:

  • Деревообробна. При сушінні деревини, важливо знати кількість вологи, що залишилася.
  • Меблева. Меблі виготовляються лише з якісно просушеної деревини.
  • Сільськогосподарська. Прилад допомагає дотриматися правильної кількості вологи при поливі, зберіганні врожаю та його переробці.
  • Будівництво. Зазвичай використовується при сушінні бетонних сумішей, щоб протягом усіх 28 днів вона висихала поступово.
  • Нафтопереробна. Оцінюється відсоткове співвідношення води до нафти при видобутку, переробці та транспортуванні.
  • Фармацевтична. Дозволяє контролювати кількість вологи при сушінні лікарських засобів.

Також вологоміри часто встановлюють у складських приміщеннях, щоб контролювати вологість повітря при зберіганні чутливих до води речовин, продуктів та предметів. У побутовій сфері цей прилад необхідний контролю мікроклімату. Підтримка оптимальної вологості є важливим фактором для самопочуття людини. Особливо її надлишок або недолік позначається на немовлят. Часто вологоміри обладнають термометром та різними додатковими функціями.

Тому на питання, що таке вологомір, можна відповісти, що це прилад без якого не обійдеться практично жодне грамотне виробництво і люди, які дбають про своє здоров'я.

Вологомір - принцип роботи

Вологоміри поділяються за методом роботи на кілька категорій:

  • Вагові є високоточними приладами, які складаються із сушильної камери та ваг. На першій стадії речовина зважується, а після висушується та повторно вимірюється маса. Різниця між цими показниками дозволяє визначити відсотковий вміст води. Бувають розбірні моделі, які можна використовувати як ваги. Підходять для використання на виробництві та в лабораторіях.
  • Волосяні гігрометри працюють за рахунок людського волосся у конструкції. Вимірювання доступне завдяки властивостям волосся, що змінюються, залежно від вологості. Вона впливає на довжину волосся, чим більше води, тим вона довша і навпаки. Цей процес відображається на шкалі вимірювань.
  • Психометричний вологомір створений для аналізу повітряного середовища. Його називають психрометром. Робота ґрунтується на вимірі температури повітря двома градусниками, один з яких вологий, а інший сухий. Відсоток води визначається за допомогою таблиці на пристрої.
  • Хімічні вимірювання здійснюють за рахунок реакції реагенту з водою. У процесі матеріал виробляє газ чи рідина. З отриманих даних робиться висновок зміст води.
  • Оптичні аналізують матеріал завдяки густині речовини. Залежно від виду променів та матеріалу вивчається пропущений, відбитий або поглинений потік. Їх можна використовувати в газових середовищах, для твердих тіл та сипких речовин.
  • Діелькометричні (мікрохвильові або НВЧ) вологоміри дозволяють швидко виміряти вологість завдяки діелектричній проникності. Дозволяють отримати дані навіть за показниками води від 1%.
  • Кондуктометричні прилади виконують аналіз виходячи з електричного опору. Зазвичай пристрій оснащений спеціальними голками, які потрібно занурювати в речовину.

Конструкційні особливості вологомірів

За конструкцією пристрою поділяються на голчасті та безконтактні вологоміри. Голчасті вологоміри працюють за кондуктометричним принципом. Вимірюють вологу за допомогою голок або виносного щупа. Ними можна аналізувати стан речовини на різній глибині. Похибка якісних приладів становить від 0,5 до 1%. Мають досить низьку чутливість. Професійні моделі можуть аналізувати з 4-5%, а недорогі - з 9-11%.

Коли неможливо використовувати голчастий вологомір так, щоб не пошкодити матеріал, застосовується безконтактний аналізатор. Працюють за діелькометричним принципом, тобто вимірюється діелектрична проникність. Хоча вони мають і більш низьку точність, але дані прилади відрізняються високою чутливістю, швидкістю і не вимагають компенсації температур. Працюючи зразок залишається цілим. Якісні прилади мають похибку 1-2%

На що ще звернути увагу під час використання вологоміру?

Відразу після покупки практично всі вологоміри необхідно відкалібрувати, так як на точність показників може вплинути будь-яке серйозне струс. Якщо цю процедуру не потрібно виконувати, то про це обов'язково повідомляється на упаковці. Розглянемо, як відкалібрувати вологомір самостійно. Для цього потрібно помістити пристрій у середу із заздалегідь відомими показниками вологості. Є два варіанта.

Перший відрізняється швидкістю, але менш точним. Потрібно намочити тканину, загорнути в неї аналізатор та помістити в поліетиленовий пакет. За годину всередині закритого пакета вологість досягне 96%. Відповідно, потрібно відрегулювати пристрій.

Для другого методу буде потрібно насичений розчин солі. Щоб його зробити, потрібно в гарячу воду насипати сіль доти, поки на дні не почне утворюватися осад. Це буде зручно зробити у склянці чи скляній банці. Поміщаємо готовий охолоджений розчин у поліетиленовий пакет і зверху кладемо гігрометр. Пакет потрібно зав'язати чи закрити. Через 8 годин поряд середа досягне 75% вологості.

Важливо пам'ятати, що при діставанні приладів необхідно виконати калібрування якнайшвидше. Вже за хвилину для механічних пристроїв процедуру необхідно буде виконувати заново. А електричні працюють ще швидше.