900 - 1800
Онлайн замовлення
Телефонуйте, ми в офісі
Що таке ЄС-метр?

Що таке ЄС-метр?

Вода хороший розчинник, тому в ній, крім її природної формули Н₂О, може міститися величезна кількість домішок. Під домішками розуміються солі різних хімічних сполук та металів, кислоти, луги, органічні сполуки і навіть живі мікроорганізми та віруси. Усе це сильно впливає на склад водного розчину. Найпоширенішим прикладом на нашій планеті є морська та океанічна вода, яка дуже далека від складу чистої прісної води за рахунок включених до неї розчинених солей та інших речовин.

Цю різницю у складі води можна виміряти і зробити це можна за допомогою спеціального приладу, який має узагальнене визначення – кондуктометр. Ще одна назва цього пристрою – ЕС-метр. ЕС метр, що це і де використовується, які бувають його різновиди, як він працює, на цих питаннях ми зупинимося докладніше.

Солемір, і навіщо він потрібний?

Загалом кондуктометр вимірює ступінь електропровідності водного розчину або іншої досліджуваної рідини, а також газоподібного середовища. Річ у тім, що сама собою дистильована вода практично не проводить електрику, але наявність у ній домішок впливає на це. Якщо говорити про прісну воду, то найчастіше за провідність та її величину відповідають розчинені в ній солі металів лужноземельної групи.

Як окремий випадок кондуктометра дуже часто в промисловості та побуті використовується спеціальний прилад, який носить назву солемір. Солемір – це прилад, який визначає концентрацію розчинених солей у водному розчині. Приватним випадком цей пристрій є тому, що самі по собі кондуктометри можуть вимірювати провідність електрики в різних рідинах, і навіть в речовинах і газоподібному середовищі, йдеться не тільки про воду.

Де використовуються ЕС-метри?

Використовуються ЕС-метри в різних ситуаціях, тут можна виділити:

  • різні сфери промисловості та виробництва;
  • при видобуванні корисних копалин та їх переробці, йдеться про нафту та газ;
  • як сигналізатори, що реєструють відхилення у виробничих циклах та роботі обладнання;
  • контролю екологічної обстановки;
  • для оцінки води під час водопостачання;
  • під час перевірки дистильованої води;
  • при перевірці рівня засолення поверхневих шарів ґрунту та у сільському господарстві;
  • при переробці та виробництві продуктів харчування;
  • у фармакології та хімії;
  • для наукових та освітніх цілей;
  • в побуті.

Варіантів використання кондуктометрів дуже багато. У побуті можна оцінити ступінь жорсткості питної води, правильно підібрати склад води в акваріум або підготувати її для басейну і т.д. Самі собою такі прилади можуть мати переносне (портативне) або стаціонарне виконання.

Конструкція солемеру

Залежно від класу точності та виконання солемерів, дані пристрої можуть застосовуватися у професійній сфері або у звичайному житті. Що являє собою даний прилад, розглянемо його складові елементи:

  • датчик, який являє собою два електроди, на них подається напруга;
  • контролер ЕС-метра, який реєструє струмопровідну величину та виражає її у зрозумілих значеннях;
  • дисплей, де відображаються у числовому значенні результати виміру;
  • корпус та система управління приладом.

Якщо солемір має стаціонарне виконання, результати його показань можуть передаватися на контрольний пульт управління. У портативних моделях дисплей вбудований у пристрій.

Як працює ЄС-метр?

Якщо говорити про принципи роботи солемерів (TDS-метрів), ЄС-метрів, то тут вимірюється величина провідності електрики між двома електродами. Чим вище концентрація розчинених у водному розчині солей або інших струмопровідних сполук, тим краще проводиться електроенергія. Її величина безпосередньо залежатиме від складу. Рідина та показання приладу порівнюють з еталонними для неї значеннями, що дозволяє визначити загальну концентрацію. У такому способі немає можливості відрізнити одну сіль від іншої, також слід розуміти, що на провідність впливатиме кислота та луг, органічні сполуки, проте дуже часто такого загального показання виявляється достатньо. Адже еталонне значення для води або розчину порівнюється з поточним, що дозволяє досить точно визначити склад.

Ще один момент, якому слід приділити увагу, це величина електропровідності водного розчину, вона залежатиме від температури. Тому кондуктометри часто мають температурну компенсацію. Професійні та деякі побутові прилади часто мають термометр. Наявність цієї поправки дає можливість з більшою точністю проводити вимірювання.