Що таке кондуктометр?
Різні тверді матеріали мають різну електропровідність. Деякі дуже добре проводять струм, наприклад, мідь або алюміній, а деякі дуже погано (діелектрики). Вимірювання цього показника можна здійснити за допомогою відповідного приладу – вольтметра. А якщо ми хочемо виміряти електропровідність у рідкому середовищі чи газі, як у цьому випадку слід вчинити. Адже рідини та гази теж поводяться по-різному за цим показником, і це залежить від різних параметрів, наприклад, складу розчину або суміші.
Для цих цілей застосовується інший прилад, який називається кондуктометр. Давайте розглянемо питання кондуктометр, що це, де застосовується, і як працює?
Кондуктометр, і навіщо він потрібний?
У випадку кондуктометр – це пристрій, який може у числовому вигляді визначити рівень електричної провідності середовища. Під середовищем здебільшого розуміється рідкий розчин, а також газоподібне середовище, проте прилад може бути використаний і для деяких твердих матеріалів.
За рівнем електропровідності можна судити про склад і деякі властивості досліджуваної суміші в багатьох галузях, і навіть у побуті це може бути корисним. Часто за рівнем провідності електричного струму об'єкта, що вивчається, вдається точно зрозуміти концентрацію тих домішок, які забезпечують цю провідність. Часто кондуктометри мають спеціалізацію і застосовуються для конкретних ситуацій на виробництві, вивченні складу води, домішок у газовому середовищі тощо.
Області застосування кондуктометрів?
Де застосовується кондуктометр, тут можна назвати такі сфери його використання:
- промисловість та виробнича сфера;
- у нафтогазовому видобутку та переробці;
- для контролю за технологічними процесами тут такі прилади матимуть властивості сигналізаторів;
- контролю екології;
- у харчовій промисловості, фармакології, побутовій хімії тощо;
- для оцінки якості дистильованої чи питної води;
- при оцінці засолення вод та ґрунту;
- у лабораторних та наукових, а також освітніх цілях;
- у деяких галузях сільського господарства;
- для побутового застосування, наприклад, як солемер.
Є професійного типу кондуктометри, з гарною точністю та спеціалізацією, а є універсальні прилади. Також вони можуть мати стаціонарне чи портативне виконання.
Із чого складається кондуктометр?
При позначенні приладів, визначаючих електропровідність рідини чи газоподібного середовища, ще використовується поняття ЕС-метр. ЄС метр, що це? У нашому випадку ЄС буде аналогом позначення кондуктометра. Залежно від конкретного приладу можуть застосовуватися різні системи позначення. Однак сучасні цифрові кондуктометри налаштовуються на будь-яку діючу систему позначень і можуть переводити показання з однієї на іншу.
З чого складається такий пристрій:
- датчик для визначення рівня електропровідності, він може мати вбудоване або виносне виконання;
- контролер, що обробляє інформацію, що надходить з датчика, і переводить її в зрозумілі для оператора значення;
- дисплей, на якому відображаються отримані значення;
- система керування приладом.
Стаціонарні кондуктометри на виробництвах можуть передавати показання на пульт контролю та управління обладнанням. Вони також можуть підключатися до системи охорони та безпеки. Переносні працюють щодо вимірювань у будь-яких заданих умовах.
Принцип роботи кондуктометра
Що є основою роботи кондуктометра? Тут можна назвати принцип вимірювання рівня провідності струму в досліджуваному середовищі. Найкраще це розглянути на прикладі рідини. Два електроди поміщають у рідину та подають на них напругу. В результаті вимірюється сила струму, а відповідні дані відображаються на дисплеї.
На точність отриманих результатів дуже впливає температура, тому добрі прилади мають температурну компенсацію. Часто такі пристрої мають додатково незалежний термометр. Кондуктометри відрізнятимуться за точністю вимірювань, робочим вимірюваним діапазоном, наявністю або відсутністю вимірювача температури, а також температурною компенсацією. Найчастіше промислові кондуктометри мають спеціалізацію. А професійні портативні додаткові функції, до яких може належати вже згаданий датчик температури, рh метр, оксиметр, солемер та інші значущі параметри, що вимірюються.