900 - 1800
Онлайн замовлення
Телефонуйте, ми в офісі
Як працює шумомір

Як працює шумомір

Контроль та кількісний вимір рівня звукового сигналу бувають необхідні у різних сферах діяльності. Це може бути професійна діяльність на промислових підприємствах, санітарно-гігієнічна, науково-лабораторна, контрольно-вимірювальна та навіть побутова. Найчастіше це завдання виникає через необхідність виміряти рівень шуму. Така необхідність виникає у зв'язку з перевіркою рівня шумового забруднення від працюючих механізмів або інших джерел на відповідність норм, що діють у нашій країні. Цю операцію можна зробити за допомогою спеціального приладу, який зветься шумоміром. Давайте розглянемо, де застосовується такий прилад, які бувають варіанти, а також, на якому принципі він працює?

Основні галузі застосування шумоміру

Шумомір – це спеціальний прилад стаціонарного або переносного типу, який може точно виміряти рівень звукового сигналу і шуму. Такий пристрій може застосовуватись у різних ситуаціях та випадках. Тут можна навести такі приклади:

  • для перевірки відповідності нормам робочих місць на шумове забруднення у будинках, цехах, офісах, лабораторіях тощо;
  • при технічній атестації та контролі транспортних засобів;
  • у навчальних, наукових та лабораторних цілях;
  • у будівельних цілях для перевірки звукоізолюючих матеріалів;
  • контролю перевірки роботи устаткування;
  • під час використання контролюючими державними органами;
  • у побутових та інших приватних цілях.

Самі собою шумоміри відрізняються за класом точності, що впливає на сферу їх застосування і вартість. Залежно від завдання можна виділити такі класи точності:

  • нульовий «0» - найвищий клас, який застосовується в наукових лабораторіях та для калібрувальних цілей. Ці прилади застосовують у ситуаціях, коли важливо знати показники рівня звукової хвилі з великою точністю. Обладнання цього класу може бути еталонною мірою визначення значень;
  • перший «1» - застосовується при санітарно-гігієнічному контролі, а також інспекторами та аудиторами служби охорони праці. Дане обладнання працює на рівні та з точністю, близькою до лабораторних;
  • другий клас «2» - використовується для контролю та перевірки правильності роботи обладнання та транспортних засобів. Таких за точністю приладів достатньо для технічного огляду відповідності нормам шумозабрудненню роботи транспортних засобів;
  • третій «3» - відноситься до пристроїв побутового типу, які найчастіше пропонуються для продажу у бюджетному сегменті. Залежно від моделі та виробника похибка виміру тут може становити від 1 до 4 дБ.

Вибір шумоміра слід робити залежно від завдання застосування. Цілі використання приладу слід ставити у відповідність до класу точності. У випадку бувають шумоміри в стаціонарному і портативному виконанні.

Принцип роботи шумоміру

Використовувати шумомір не складно і всі пристрої цього мають схожий принцип роботи. Щоб його коректніше описати, слід зазначити, з яких базових компонентів складається прилад. Тут можна назвати:

  • мікрофон ненаправленої дії;
  • фільтри, що дозволяють відсікти звукові хвилі певних довжин, що робить прилад спеціалізованим;
  • підсилювач;
  • детектор;
  • контролер шумоміра;
  • дисплей, у якому виводяться результати виміру;
  • кнопки управління.

Сам механізм визначення шуму здійснюється в такий спосіб. На мікрофон ненаправленої дії приходять звукові хвилі у різних довжинах та частотах. Під їхньою дією в мікрофоні починає коливатися мембрана. Детектор часто через фільтри і підсилювач реєструє ці коливання і переводить їх в електричні імпульси. В результаті виникає напруга електричного струму, яка буде прямо пропорційно рівню шуму, що приходить на мікрофон.

Далі контролер приладу реєструє рівень напруги та переводить показання у зрозумілі для оператора приладу дані, виражені в дБ (децибелах). Залежно від завдання використання приладу, у ньому використовуються фільтри. Наприклад, у задачі визначення рівня шумового забруднення на робочому місці та з метою охорони праці, такі фільтри будуть відсікати всі звукові хвилі, які не сприймає людський слух.

Можна сказати, що шумомір користуватися досить просто, тому його застосовують і в побутових цілях, якщо з'явиться така необхідність. Такий прилад буде вкрай необхідний, якщо поблизу вашого місця проживання з'явилося якесь джерело шумового забруднення. За допомогою приладу можна точно визначити рівень шуму в денний та нічний час, та звернутися з конкретно аргументованою скаргою до відповідної контролюючої інстанції.