Безконтактний тахометр і для чого він потрібний?
Для технічних цілей безпечної та правильної експлуатації обладнання, роботи автомобільного транспорту, промислових та побутових агрегатів виникає потреба у точному розрахунку швидкості та частоти обертання будь-якого валу, ротора, диска або механізму. Для цих цілей існують різні варіанти спеціальних приладів, які звуться - тахометри. Давайте розглянемо детальніше питання, що таке тахометри, де вони застосовуються, і з чого складаються? При цьому найбільшу увагу приділимо особливому типу таких пристроїв, які працюють безконтактним способом.
Сфери застосування лазерних тахометрів
Для загального випадку такий прилад як тахометр лазерний може застосовуватись:
- для розрахунку частоти обертання колінчастого валу у двигуні внутрішнього згоряння;
- при експлуатації будь-якого виробничого чи промислового обладнання, де присутні обертальні вузли;
- за підрахунками обсягу виробленої продукції або витрати сировини;
- у контрольних цілях як детектор попередження позаштатної та небезпечної роботи механізмів;
- у наукових, навчальних та лабораторних цілях;
- у побутових цілях та інших випадках.
Найчастіше тахометри застосовуються у ситуаціях, коли потрібне розуміння режимів роботи обладнання, двигунів та інших обертальних механізмів. Самі собою такі пристрої можуть мати стаціонарне і переносне виконання.
Конструкція тахометра
Якщо абстрактно розглядати конструкцію тахометра, то тут можна виділити два основні вузли:
- Перший відповідає за безпосередній розрахунок кількості оборотів в одиницю часу того чи іншого механізму, що працює.
- Другий, відображає дані у вигляді зрозумілих значень на циферблаті (аналоговий прилад), або дисплеї (цифровий пристрій).
Розрахунок кількості обертів може відбуватися двома способами: контактним та безконтактним. Якщо йдеться про контактний виріб, то сам механізм тахометра фізично вбудовується в агрегат і є безпосередньою його частиною. Також можлива ситуація, коли портативний варіант тахометра налаштовують на розрахунок обертів перед включенням механізму, і при цьому він також контактує з частинами, що обертаються.
Якщо йдеться про безконтактний тахометр, то цей прилад ніяк не контактує з жодною частиною механізму, двигуна або агрегату. Його принцип роботи найчастіше заснований на роботі лазера та здійснюється дистанційно.
Принцип дії лазерного тахометра
Як працює лазерний, дистанційний, безконтактний тахометр? Пристрій складається з випромінювача, який випускає промінь лазера на досліджуваний об'єкт, що обертається. Також у приладі є вікно приймача, яке приймає та реєструє відбитий від досліджуваного зразка промінь лазера.
На агрегат, що обертається, клеїться або встановлюється яким-небудь іншим способом спеціальна стрічка, що відбиває, рядок або відбивач. Такий відбивач інтенсивно відбиватиме промінь, який потрапляє до приймача. Кількість спійманих приймачем зареєстрованих відбитих сигналів безпосередньо вказуватиме на частоту і швидкість обертання. Контролер безконтактного тахометра підрахує цю кількість і видасть результат у наочному та зрозумілому вигляді.
Головна перевага такого способу і приладу полягає в тому, що для розрахунку не потрібно безпосереднього контакту вимірювального обладнання і деталі, що обертається. Нерідко такий контакт не так просто здійснити, а дистанційний безконтактний спосіб усуває цю проблему.
Лазерні тахометри, навіть у побутовому компактному виконанні, можуть мати дуже хорошу точність і великий діапазон реєстрації частоти обертання. Якщо ви маєте справу з механізмом з дуже великою швидкістю обертання валу або диска, то важливо переносний дистанційний тахометр встановити на оптимальну відстань. Так ви зможете отримати найкращу точність вимірів.